Monument KRAJINA

Datum: 13.8.2016 | Shlédnuto: 136x

V rámci akce CHLUMEC k sobě proběhlo požehnání novému kamennému monumentu před obecním úřadem za účasti obyvatel Chlumce. Monumentu požehnal Vojtěch Talíř s přípitkem starosty Petra Bűrgera, Zdeňka Chmelaře, Otakara Veselého, Jana Mojžíše a Ivo Hlaváče.

Monument KRAJINA | Zdeněk Chmelař | 2016 | diorit

GPS: 48.8702567N, 14.3955950E;  Nadmořská výška 527m; Velikost: 250 x 90cm; Váha: 750 kg

Historie vzniku

Monument KRAJINA

Nápad ozvláštnit veřejné prostranství obce výtvarným dílem vyšel od tehdejšího místostarosty Jana Mojžíše. Jeden z jeho přátel hledal téma pro svou absolventskou práci. Mladý umělec nám nabídl velmi výhodné zhotovení díla, pokud mu obstaráme vhodný materiál. Návrh byl přijat, a hledal se vhodný materiál. Pískovcový kvádr ze „sochařského“ lomu z Hořic v Podkrkonoší zajistil a dopravil Otakar Veselý. Proběhlo mnoho debat, co by vlastně mělo být do kamene vytesáno. Shodli jsme se, že by to mělo být dílo související s naším sídlem. Nemělo by provokovat, ale naopak přispět k pospolitosti místních. A mělo by to být hezké. Naše obec nemá žádnou charakteristickou krajinnou dominantu či architektonický prvek – i proto je takové téma velmi obtížné.

Z původních plánů nakonec sešlo. Nadějný umělec si při lyžování v Alpách zlomil ruku tak nešťastně, že jeho práce na díle dál nepřicházela v úvahu. Několik let se nic nedělo, nevěděli jsme o nikom, kdo by se práce ujal a kámen ležel

ladem v sochařském ateliéru v Přísečné, kde původní sochař prováděl praxi. Po nějaké době majitel ateliéru pan Zdeněk Chmelař, přišel se zajímavým návrhem, že započatý projekt svého žáka dokončí. Viděl však problém ve výchozím materiálu, který nepochází z naší krajiny. Hledali proto, společně s Otakarem Veselým, vhodný kámen pro naši lokalitu. To už se psal rok 2014. Vzpomínám na Otakarův telefonát, jak se v horku prodírá divokým ostružiním a čelí bodajícímu hmyzu, aby našel ten správný kus kamene. Mezi tím proběhla událost, která by neměla být zapomenuta.

Igor Műller a obraz KRAJINA

Sochařův přítel, známý místní malíř, Igor Műller z Kamenného Újezda, vážně onkologicky onemocněl a pan Chmelař se vzdal poloviny svého honoráře  ve prospěch tohoto kolegy s tím, že obci namaluje obraz. Bylo to bohužel jedno z jeho posledních děl, zemřel 30. prosince 2014 ve věku 47 let.

Obraz pod stejným názvem KRAJINA je k vidění v kanceláři obecního úřadu.

Jak číst

Objekt není jednoznačný, lze zde nalézt i více výkladů. *1) Z dálky snad připomíná obelisk -  po přiblížení pak schýlenou postavu staršího člověka. Tvář a hlava jsou jen naznačeny, najdeme však jednu ruku. Zblízka vidíme drobné strukturální vrypy či vrásky. Ty mají symbolizovat stopy, a snad i škody, které jsme způsobili krajině my a naši předkové. Podíváme-li se pak na monument z druhé strany – od obecního úřadu, vidíme symbolický reliéf obou osad: nahoře Krnína a dole Chlumce. Hluboká rýha mezi nimi pak představuje Třebonínský potok, respektive Krnínskou strouhu.

Velmi hezký pohled na monument je z dolní části návsi, zhruba od zvoničky, v pozdním odpoledni. Šikmé zlaté světlo slunečních paprsků vykreslí a zdůrazní záhyby a linie, které jsou jinak téměř neznatelné.

Zaznamenal Petr Bűrger, starosta

*1) Jeden z nejhezčích poskytla naše sousedka: ta v něm vidí  při pohledu z určitého úhlu kobru. Kobra je totiž symbolem legendárního chlumeckého fotbalového družstva „Chlumecké Kobry“ ...jedovatě dobrý! :-)

Foto: Ladislav Pouzar

Požehnání monumentu KRAJINA